Labioplasti

Labioplasti (İç ve Dış Dudak Estetiği)

Randevu ve fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçin.

Labioplasti Nedir?

Genital estetik operasyonlar içerisinde en çok yapılan operasyon labioplasti (küçük dudak estetiği) operasyonudur. Labioplasti hem fonksiyon hem de estetik amaçlı yapılır. Sarkan, kararan, kalınlaşan, irileşen ve asimetrik bir görünüm arz eden küçük dudakların kısaltılması, küçültülmesi ve estetik bir görünüm kazandırma amacı ile labioplasti operasyonuna başvurulur. Labioplasti başka bir anlamda kötü ve kişiyi rahatsız eden vajen dudaklarını yeniden şekillendirip onlara estetik bir görünüm kazandırma işlemidir. Labiopalstinin ciddi işlevsel yararları vardır.

Küçük dudaklardaki anormal görünümün en büyük sebebi doğuştan gelen sorunlar, bunun yanında enfeksiyonlar, kalıtsal durumlar, varisler, kimyasal ürünler, hormonal bozukluklar, gebelik, cinsel ilişki gibi çeşitli sebeplerdir

Küçük dudaklardaki anormal görünüm özellikle genç kızlarda özgüven eksikliği, partnerinden utanma, ağrı, enfeksiyon, tayt, pantolon giyinememe, akıntı, cinsel soğukluk, kaşıntı, ilişki anında ağrı ve ilişki esnasında küçük dudakların vajen içine kayması durumları yaşanır ve bu kişinin yaşam konforunu kötü yönde etkiler. Kısacası anormal küçük dudaklar hastayı ciddi şekilde psikolojik, sosyolojik ve cinsel hayat açısından etkilemektedir. Özellikle bazı kadınlarda bu durum takıntı düzeyinde kendini göstermektedir. Bu hastalar sürekli bu bölgelerini gizleme ve çamaşırlarını düzeltme ihtiyacı duyarlar. Cinsel hayatlarındaki özgüvensizlik olgusundan dolayı karşı cins ile daima problem yaşamaktadırlar.  Labioplasti herkeste yapılabilir ve operasyon kızlık zarına asla zarar vermez.

Operasyon ortalama 40-50 dakika sürer. Lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Labioplasti ile beraber klitoris üzerindeki katlantılar da çıkarılır. İşlemden 1-2 gün sonra kişi iş başına dönebilir, operasyondaki en önemli nokta işlemi yapan doktorun tecrübesi ve deneyimidir.

Labioplasti nedir?

Op.Dr. Nuh GÜMÜŞTEKİN

Labioplasti operasyon süreci

Op.Dr. Nuh GÜMÜŞTEKİN

Labioplasti Operasyonunda Amaç Nedir?

  • Operasyon sonrası labioplasti geçiren kişilerin yaşam konforu ve yaşam kalitesinin iyi yönde değişimi amaçlanır.
  • Operasyon öncesi hasta ile detaylı konuşmak ve operasyona karar verirken hasta ile ortak karar verip, asla erişilmeyecek sonuçları hastaya söylememek ve hasta beklentisini artırmamak önemlidir.
  • Ameliyat sonrası hastanın eşine karşı kendini daha özgüvenli hissetmesi ve hastanın cinsel hayatının pozitif yönde değişmesi amaçlanır.
  • Özellikle anormal dudaklardan dolayı hijyenik problemlerden ötürü sık enfeksiyonun, idrar yolu enfeksiyonunun, mantar enfeksiyonunun azaltılması amaçlanır.
  • Hasta operasyon sonrası daha önceki giyinmekten kaçındığı kıyafetlerini giyinmesi ve bunun hastanın psikolojisinin iyi yönde etkilemesi amaçlanır.

Labioplasti operasyonunda yapılan temel yanlışlar.

  • Bazen hasta sadece sosyal medyadaki yanlış bilgilere kanarak operasyonu iyice kavrayamamakta ve beklentilerini çok yüksek tutmaktadır.
  • Hastanın dış genitalinde ciddi deformasyon ve bozulma varsa asla labioplasti tek başına yeterli olmamaktadır bu yüzden bu operasyonu başka operasyonlarla kombine etmek lazımdır. Özellikle klitoris üstü kıvrıntılı ve kaba görünümlü deri katlantıları (klitoral hud) estetik yönde düzeltilip iyi bir görünüm kazandırılmalıdır ve bu laboplasti ile eş zamanda yapılmalıdır.
  • Klitoral hud defekti düzeltildiği zaman hem genital bölge daha güzel gözükür hem de hasta kendini daha iyi hisseder.
  • Labioplasti operasyonu aslında ciddi ve komplike bir operasyondur. Tecrübesiz ve genital estetik konusunda eğitimli olmayan doktorlar tarafından yapılan operasyonlar çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır ve bu durum da hastanın psikolojisini kötü yönde etkiler. Bu durumlarda çoğunlukla operasyon tekrarlanır ve revizyon yapılır. Bu da istemediğimiz bir durumdur.

Dikkat edilmesi gerekenler

Op.Dr. Nuh GÜMÜŞTEKİN

Ooperasyon sonrası süreci

Op.Dr. Nuh GÜMÜŞTEKİN

Labioplasti Operasyonunun Planlaması Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonu öncesi hasta detaylıca değerlendirilir. Hastanın özgeçmişi, cinsel ve jinekolojik hikâyesi dinlenir; iç dudağın anatomisi detaylıca incelenir ve hastanın beklentileri iyice ortaya koyulur. Bu beklentiler doğrultusunda labiopalsti işlemi ile birlikte ek bir operasyon gerekip gerekmediği hasta ile ortak karar verilir. Eğer ek bir operasyon gerekli ise uygulanır ancak ek operasyonlar hastanın izni olmadan asla yapılmaz.

Özellikle iç dudaklar bağ dokusu ve zengin sinir uçlarından dolayı cinsel uyarı sırasında son derece hassas bir anatomiye sahiptir. Labioplasti operasyonunda sadece estetik görünüm göz önüne alınmamalı, hastanın cinsel hayatı da mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Labioplasti planlanırken iç dudak kanlanmasına ve damarsal dağılışı da iyice izlenmelidir. Özellikle sigara içen hastalarda iç dudak kanlanması yetersiz olduğundan operasyondan sonra dikişlerde açılma ve kötü görünüm gözlenir.

Labioplasti Ameliyatı Ve Kaç Çeşit Ameliyat Türü Var?

Labioplastide Ameliyat Başarısı:

Labioplasti ameliyatı yaklaşık 40-50 dakika sürmektedir, eğer laboplastiye ilave bir işlem yapılacaksa, yapılacak bu işleme göre süre artabilir. Labioplasti lokal ve genel anestezi, bazen de sedasyon altında yapılır. Hastane ya da klinik ofis şartlarında mutlaka steril koşullada yapılması lazımdır. Anesteziye karar verilirken hasta değerlendirilir, anestezi uzmanı ile birlikte duruma son nokta koyulur. Laboplasti operasyonu aceleye getirilecek bir işlem değildir. Yeterince zaman ayırmak lazımdır. Her labioplasti isteyen hastaya aynı cerrahi prosedür işlemez, cerrahi prosedüre kara verirken genital bölgenin görünümü, anatomisi, hastanın istek ve belirtileri son derece önemlidir. Hastayı en çok rahatsız ve mutsuz eden problemler ortaya koyulur ve nasıl bir işlem uygulanması gerektiğine karar verilir. Operasyonun avantaj ve dezavantajlarını hasta ile iyice paylaştıktan sonra ise son nokta koyulur.

Hastanın beklentileri ve hastada özgüven eksikliğine yol açan faktörler hasta ile birlikte belirlenir, bu durum operasyon sonrasında da doktor ile hasta arasında pozitif bir ortam yaratır. Labioplasti operasyonu sonrası hastanın klinikte veya hastanede ek bir sıkıntı çıkmadığı sürece kalmasına gerek yoktur. Ameliyatın başarısı en çok doktorun tecrübesi, bilgisi ve hastanın beklentilerinin doğru analiz edilmesiyle sağlanır. Ameliyatta kullanılan iplikler eriyen iplikler olduğu için dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası iz kalmaz. İşlemde cerrahi yöntemler ya da lazer kullanılır, bazen her ikisi beraber kullanılabilir; bu hastadan hastaya fark gösterir.

Günümüzde En Çok Tercih Edilen Prosedürler

Özellikle ciddi dudak düzensizliklerinde, koyulaşmalarda, kalınlaşmalarda kenar eksizyonu (eğimli lineer eksizisyon) yöntemi uygulanır. Bu yöntem hastanın beklentilerine iyi cevap veren bir yöntemdir. Tecrübeli ve bilgili bir doktor tarafından yapıldığı zaman başarı şansı yüksektir. Ama genital estetik bilgisi olmayan ve bu konuda tecrübesiz bir hekim tarafından yapıldığı zaman dudaklarda asimetri, kanama, dikişlerde ayrılma, skar, taraklanma bazen de dudakların gereğinden fazla kesilmesi ile sonuçlanabilir ve bu hoş olmayan bir durumdur. Çoğu hasta artık kenarların korunmasından ziyade çıkarılmasını istemektedirler.

Kama yöntemi iç dudağın koyu kenarları veya hatlarını korumak isteyen kadınlar için son derece yararlı bir yöntemdir. Bu yöntemde yara iyileştiğinde neredeyse ameliyat izleri fark edilmeyecek düzeydedir. Ama kama yönteminde hasta seçimi çok önemlidir, uygun olmayan hastalara bu işlemin yapılmaması lazımdır yoksa dikişlerde ayrılma, dudaklarda delikler ve hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Özellikle sigara içen kadınlarda yara iyileşmesi sıkıntılı olacağından bu konuda dikkatli olmak lazımdır.

Ameliyat Sonrası Bakım Ve Nelere Dikkat Etmek Lazım

Ameliyat sonrası hasta aynı gün taburcu edilir ve ek bir problem çıkmadığı sürece hasta iki gün sonra işine dönebilir. Hasta doktor tarafından verilen ilaçları mutlaka kullanmalı ve doktorun önerilerine dikkat etmelidir. 5 hafta boyunca ağır egzersiz ve cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Bir iki hafta dar kıyafetler giymemesi önemlidir. Yara yeri sabah ve akşam batikon ile temizlenmeli, doktorun verdiği kremler kullanılmalı, dikiş bölgesi kuru tutulmalı, 2-3 gün boyunca buz uygulaması son derece yararlı olduğundan ihmal edilmemelidir. İlk günlerde oturarak banyo yapmayı çok önermemekteyiz, bu durum dikişlere zarar verebilir. Yara kenarlarını gerginliğini azaltmak için ilk günlerde bacaklarını kapalı tutması veya bacak bacak üzerine atılması önerilebilir. Ameliyattan 1 hafta sonra hasta kontrole çağrılır. Antibiyotiklerden dolayı yara bölgesinde kaşıntı ve mantar enfeksiyonu olabilir bunun için de gerekirse ek ilaçlar önerilebilir.

Dikişler genelde 1-2 hafta içerisinde çözülmeye başlar. 4-5 hafta sonra da yara bölgesi tam kapanır ve hasta tüm aktivitelerine dönebilir. Bir sıkıntı durumunda mutlaka doktoru ile iletişim halinde olması ve kontrollere düzenli gelinmesi lazımdır. Anormal bir akıntı veya kanama durumunda hemen doktora bilgi verilmesi lazımdır. Dikişlerde ağrı hissedilen durumlarda ağrı kesici pomad ya da hap kullanılabilinir. Bazen tropikal konjuge estrojen gerekebilir

Başarılı Genital Estetik operasyonlarımız;

Randevu Al!